Obchody 100-lecia Niepodległości

 

 Różne formy obchodów 100-lecie Odzyskania Niepodległości 

 

30. bieg Niepodległości

Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Warszawie, liczy 18 tysięcy uczestników. Zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach – koszulce białej i czerwonej tworząc najdłuższa flagę Polski.

 

100 działań na 100-lecie 

 Podwórka świętują niepodległość – podwórkowe warsztaty robienia flag, banerów, plakatów i kotylionów, którymi przyozdobione zostaną podwórka, szkoły w dniu 11 listopada.

 

Koncert „Niepodległa łączy pokolenia” 

 Udział wezmą kapele podwórkowe, orkiestry wojskowe i dęte, a głównym wykonawcą będzie Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego. W repertuarze zarówno podniosłe narodowe pieśni, jak i popularne piosenki, które były zapisami ducha Polaków w kolejnych istotnych dla tego stulecia okresach.

  

Wystawa, album oraz mapa „Warszawa niepodległa”

 Mapa będzie bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne oraz stroną internetową z wirtualną mapą Warszawy z 1918 roku oraz multimedialnym kalendarium historycznym, obejmującym najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Mapa zawierać będzie teksty źródłowe, materiały audio i wideo. Dzięki aplikacji każdy będzie mógł otrzymać krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 100 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie Google oraz mapie z 1918 roku.

 

Wystawa plenerowa „Odzyskiwanie niepodległości”

 Projekt gotowej wystawy plenerowej wraz z plikami produkcyjnymi do prezentacji na terenie dzielnic Warszawy. Ekspozycja opowie o polskiej drodze do niepodległości poprzez montaż zdjęć archiwalnych i świadectw indywidualnych wykorzystująca archiwalne fotografie i materiały źródłowe. Projekt umożliwia rozszerzenie wystawy o wątek lokalny związany z historią dzielnicy, w której wystawa będzie eksponowana.