Święto Niepodległości

Plan lekcji

Lekcja Pora lekcji Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
0 7:15-8:00




1 8:00-8:45 System baz danych Matematyka Wychowanie fizyczne Statyczne witryny i aplikacje internetowe Język polski
2 8:50-9:35 Język polski Historia i Społeczeństwo Wychowanie fizyczne Statyczne witryny i aplikacje internetowe Religia
3 9:45-10:30 Religia  Informatyka System baz danych Statyczne witryny i aplikacje internetowe Matematyka
4 10:45-11:30 Matematyka Informatyka Pracownia aplikacji internetowych Pracownia sieciowych systemów operacyjnych Sieciowe systemy operacyjne i sieci komputerowe
5 11:40-12:25 Historia i Społeczeństwo Język niemiecki Pracownia aplikacji internetowych Pracownia sieciowych systemów operacyjnych Wychowanie fizyczne
6 12:30-13:15 Pracownia lokalnych sieci komputerowych Język angielski Sieciowe systemy operacyjne i sieci komputerowe Język polski Język angielski
7 13:25-14:10 Pracownia lokalnych sieci komputerowych
Pracownia baz danych Zajęcia z wychowawcą Statyczne witryny i aplikacje internetowe
8 14:15-15:00

Pracownia baz danych
Podstawy działalności gospodarczej i BHP

Obchody 100-lecia Niepodległości

 

 Różne formy obchodów 100-lecie Odzyskania Niepodległości 

 

30. bieg Niepodległości

Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Warszawie, liczy 18 tysięcy uczestników. Zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach – koszulce białej i czerwonej tworząc najdłuższa flagę Polski.

 

100 działań na 100-lecie 

 Podwórka świętują niepodległość – podwórkowe warsztaty robienia flag, banerów, plakatów i kotylionów, którymi przyozdobione zostaną podwórka, szkoły w dniu 11 listopada.

 

Koncert „Niepodległa łączy pokolenia” 

 Udział wezmą kapele podwórkowe, orkiestry wojskowe i dęte, a głównym wykonawcą będzie Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego. W repertuarze zarówno podniosłe narodowe pieśni, jak i popularne piosenki, które były zapisami ducha Polaków w kolejnych istotnych dla tego stulecia okresach.

  

Wystawa, album oraz mapa „Warszawa niepodległa”

 Mapa będzie bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne oraz stroną internetową z wirtualną mapą Warszawy z 1918 roku oraz multimedialnym kalendarium historycznym, obejmującym najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Mapa zawierać będzie teksty źródłowe, materiały audio i wideo. Dzięki aplikacji każdy będzie mógł otrzymać krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 100 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie Google oraz mapie z 1918 roku.

 

Wystawa plenerowa „Odzyskiwanie niepodległości”

 Projekt gotowej wystawy plenerowej wraz z plikami produkcyjnymi do prezentacji na terenie dzielnic Warszawy. Ekspozycja opowie o polskiej drodze do niepodległości poprzez montaż zdjęć archiwalnych i świadectw indywidualnych wykorzystująca archiwalne fotografie i materiały źródłowe. Projekt umożliwia rozszerzenie wystawy o wątek lokalny związany z historią dzielnicy, w której wystawa będzie eksponowana.



 

Galeria

Znalezione obrazy dla zapytania Odzyskanie Niepodległości

Znalezione obrazy dla zapytania Odzyskanie Niepodległości

Znalezione obrazy dla zapytania odzyskanie niepodległości zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania odzyskanie niepodległości zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada 1918

Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada 1918

 

100-lecie Niepodległości Polski

 

W tym roku przypada setna rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

http://www.kolobrzeg.pl/images/jem/events/100-lat_1910108764.jpg

 

 2018 będzie również Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale Sejm podkreślił, że zwycięska walka w latach 1918-1919 stało się wielkim triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli. W dokumencie zauważono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem została włączona z powrotem do odradzającej się Rzeczypospolitej.



 

11 LISTOPADA

 

Znaczenie daty:

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

 

Co dokładnie się wydarzyło?

 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia podpisano z Niemcami porozumienie o zawieszeniu broni. Skończyła się I wojna światowa. Świętowano odzyskanie niepodległości. W tym roku obchodzimy 85 rocznicę tego wydarzenia. 7 Października 1918 r. nominalna władza administracyjna Królestwa Polskiego - Rada Regencyjna - wydała manifest: "Wielka godzina, na którą cały Naród Polski czekał z upragnieniem już wybija. Zbliża się pokój, a wraz z nim ziszczenie nigdy nieprzedawnionych dążeń Narodu Polskiego do zupełnej niepodległości". W odpowiedzi na manifest podpisany przez członków Rady Regencyjnej - arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego, księcia Zdzisława Lubomirskiego i Józefa Ostrowskiego - Rada Miasta Częstochowy na uroczystym posiedzeniu 15 X złożyła w imieniu mieszkańców podziękowanie za ten historyczny akt. Społeczeństwo częstochowskie podjęło przygotowania do przejęcia z rąk niemieckiego okupanta władzy nad miastem. Stowarzyszenie Kupców Polskich wspólnie z Towarzystwem "Sokół" utworzyło organizację "Obrona Narodowa". Zaktywizowały swoje działania miejscowe oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej. 16 X nadburmistrz (prezydent) Józef Marczewski w porozumieniu z przedstawicielami różnych grup społecznych powołał Straż Obywatelską. Z ramienia prezydenta kierował nią komendant Straży Ogniowej Edward Bruhl. Pierwszym niepodległym miejscem stała się Jasna Góra 4 listopada 1918 r. straż w klasztorze przejął od załogi austriackiej oddział żołnierzy polskich 22 pułku piechoty pod dowództwem pod porucznika Artura Wiśniewskiego. Na wieży klasztornej zawieszono biało-czerwoną flagę. 11 listopada przyszedł czas wyzwolenia miasta. Od rana ważniejsze obiekty w Częstochowie były przejmowane przez współdziałające ze sobą oddziały Straży Ogniowej, Obrony Narodowej i POW.

Znalezione obrazy dla zapytania dzień niepodległości